Egyelőre megúszta a főváros: elfogadta a költségvetést a közgyűlés

A június havi bérek kiutalása is kérdésessé vált volna az ülés sikertelensége esetén.

Az OTP-vel tető alá hozott megállapodással a nyár végéig tudják biztosítani a közszolgáltatások működtetetését.
A főpolgármesteri hivatal nemrég közölte, többfordulós tárgyalás után sikeresen zárultak a tárgyalások a Budapest finanszírozásához szükséges hitelkeretről: az OTP Bank elfogadta a Fővárosi Közgyűlés döntésének megfelelő szerződésmódosítást – írta a Magyar Nemzet.
Ennek megfelelően augusztus 1-jétől szeptember 19-ig nyolcvanmilliárd forint lesz a főváros számára felhasználható hitelkeret. Ezt követően az eredetileg elfogadott negyvenmilliárd forintos keret áll majd rendelkezésre.
A megállapodással Karácsony Gergelyék szerint
a budapesti közszolgáltatások működéséhez elengedhetetlen finanszírozás a nyár végéig, a kormánnyal megkezdett tárgyalások lezártáig biztosított.
Kiss Ambrus, a főpolgármesteri hivatal főigazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: ahhoz, hogy a kormányzati tárgyalásokkal tudjanak haladni, és a bíróságon elért azonnali jogvédelmet aprópénzre tudják váltani, hogy ne legyen likviditási problémája a városnak, négy dolgot kell csinálni.
Folytatják a napi szintű operatív menedzsment munkáját, módosították és életben tartják a költségvetést, a közgyűlés megszavazta az üzleti tervekben szereplő követelésértékesítést, illetve augusztus 1-jétől szeptember 19-ig egy átmenetileg megemelkedett folyószámla-hitelkeret áll rendelkezésre annak érdekében, hogy a likviditás biztosítva legyen.
A főigazgató kiemelte, a hitelkeret kibővítésével augusztus végéig tudják finanszírozni a főváros kiadásait.
Ezt is ajánljuk a témában
A június havi bérek kiutalása is kérdésessé vált volna az ülés sikertelensége esetén.
Kiss Ambrus állítása szerint
a hitelkeret növekedése nem váltja ki a kormánymegállapodást, nem tudja helyettesíteni,
mert ha szeptembertől folytatódik az inkasszózás, a szolidaritási hozzájárulás behajtása, Budapest csődbe juthat.
Azon sajtóinformációra reagálva, miszerint a kormány úgy hozná egyensúlyba a főváros költségvetését, hogy ötvenmilliárd forintnyi extra forrást biztosítana a budapesti közösségi közlekedés számára, Kiss Ambrus elmondta: minden kormányzati tárgyaláson ott volt, és azokon ilyen megállapodás nem született.
A kormány elsőként szeretné áttekinteni a főváros pénzügyi helyzetét. Ehhez az Állami Számvevőszék nekik nem elég, ezért az ÁSZ volt elnökét kérték fel külső civil szakértőnek, aki bekért egy tízezer oldalas anyagot – tette hozzá.
Ahogy a Magyar Nemzet emlékeztet: a Fővárosi Közgyűlés korábban szavazott a BKV Zrt. likviditási hiányának áthidalásáról és egy hitelkeret-szerződés létrehozásáról is. Ennek értelmében a főváros az Európai Beruházási Banktól 85 milliárd forint hitelt vesz fel. A tervek szerint ebből az összegből 13 milliárd forint értékben energetikai beruházásokat hajtanak végre, 21 milliárd forintból az M2-es metró akadálymentesítését kivitelezik, és 45 milliárdot szánnak az M1-es metróvonal járműparkjának cseréjére. Szintén a főváros adósságát növeli az az ötvenmilliárdos összeg, amelyet faktorálással görget maga előtt az önkormányzat.
Nyitókép: Kiss Ambrus és Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlés ülésén (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)